Nieruchomości na Peloponezie. Sprzedaż i wynajem domów, apartamentów, willi i domów jednorodzinnych

Półwysep Peloponez położony jest na południu Grecji i jest jednym z najpiękniejszych regionów kraju, a jego historia wypełniona jest wielkimi wydarzeniami. Takiej ilości zabytków historycznych, położonych jeden koło drugiego, nie zobaczycie nigdzie indziej. To właśnie tutaj rozwijały się i rozkwitały legendarne starożytne miasta: Sparta i Pylos, Tyrynt i Mykeny. Igrzyska Olimpijskie także narodziły się na Peloponezie, w Olimpii. Tutaj stawiał pierwsze kroki na swojej drodze pełnej przygód słynny Herakles.

Peloponez to nie tylko antyczne zabytki, lecz także wspaniała przyroda, łagodny klimat, słońce, przepiękne plaże i zielone zbocza gór. Warto odwiedzić niewielkie miasteczka i górskie wioski, gdzie zachował się jeszcze tradycyjny tryb życia. Administracyjnie półwysep dzieli się na 7 części: Koryntię, Arkadię, Achaię, Ilię, Mesinię, Lakonię i Argolidę.

 

 

Półwysep oddzielony jest od części kontynentalnej kanałem Korynckim, olbrzymią konstrukcją z końca XIX w, łączącą Morze Jońskie z Egejskim. Kanał nazwano tak, ponieważ na jego zachodnim krańcu znajduje się starożytne miasto Korynt. Kanał pozwala na skrócenie drogi o 400 km, bez konieczności opływania całego półwyspu.

W Koryntii położony jest kurort Loutraki, znany ze swoich mineralnych wód. To zielone miasteczko z plażami, które co roku nagradzane są Błękitnymi Flagami, z dużą liczbą centrów rozrywkowych (znajduje się tu największe kasyno w Europie), doskonałą infrastrukturą. Jest to nie tylko świetne miejsce na odpoczynek, lecz także do życia na stałe. Loutraki szczególnie przyciąga inwestorów chcących nabyć kompleksy apartamentów lub hotele, położone w pobliżu źródeł termalnych.

 

Недвижимость на Пелопоннесе

 

Sercem Peloponezu jest Arkadia. Jest to górzysty region z wysokimi skałami pokrytymi lasami. Można tu znaleźć wiele średniowiecznych miast i zabytków architektonicznych. Plaże położone są we wschodniej części regionu. Na północy leży region Achaia ze stolicą Patra, trzecim co do wielkości miastem Grecji, po Atenach i Salonikach, z liczbą ludności 700 tyś. Patra wchodzi w program pielgrzymki po Grecji: znajduje się tu jedna ze świętości prawosławia - relikwie św. Andrzeja i krzyż, na którym zginął. Miasto tętni życiem, a szczególnie głośne staje się w okresie Karnawału, będącego jednym z największych w Europie.

Na zachodnim wybrzeżu półwyspu znajduje się rejon Ilia ze stolicą Pirgos. Najczęściej odwiedzanym miejscem są ruiny starożytnej Olimpii - ojczyzny Igrzysk Olimpijskich. To właśnie w tych ruinach, przed rozpoczęciem współczesnych igrzysk, odbywa się ceremonia zapalania ognia olimpijskiego, który jest później niesiony przez sportowców do miejsca odbywania się zawodów.

W Ilii znajdują się także 3 niewielkie jeziora z plażami - Agoulinitsa, Mouria i Kaiafa, a także 2 większe sztuczne zbiorniki obok miast Ladonas i Pineos.

Mesinia znajduje się na południowym zachodzie Peloponezu z centrum administracyjnym w Kalamacie. Położona jest tu twierdza Paleokastro, jedna z najpopularniejszych na Peloponezie. Leży ona w południowo-zachodniej części miasta Chora.

 

 

Na południu Peloponezu znajduje się rejon Lakonia ze stolicą w Sparcie, ojczyźnie nieustraszonych spartan lub inaczej lacedemończyków. Z antycznej Sparty pozostały ruiny akropolu i mogiła króla Leonidasa. Sparta była wojskowym państwem-miastem, najsilniejszym w starożytnej Grecji. Na wojnie mówić należało po wojskowemu: precyzyjnie i krótko. Tę umiejętność do tej pory nazywa się lakonicznością - od nazwy regionu Lakonia, gdzie żyli Spartanie. Znane są lakoniczne słowa matek-spartanek wyprawiających synów na wojnę. Matka podawała synowi tarczę ze słowami: “z tarczą lub na tarczy”. Z tarczą powracali zwycięzcy, na tarczy polegli.

Argolida to wschodnia część Peloponezu z centrum w mieście Nauplion, które po uzyskaniu niepodległości było przez pewien czas (1828-1834) stolicą Grecji. Obecnie to pełne życia, nowoczesne, czyste i spokojne portowe miasto, niedaleko Aten. Sławę miasta wzmocnił jeden z jego mieszkańców - Arystoteles Onasis. Na północny wschód od Nauplion położone są ruiny Myken i dawny teatr Epidauros, gdzie w starożytności odbywały się przedstawienia.

Wspaniały śródziemnomorski klimat, z łagodną zimą i gorącym latem, niezniszczone masową turystyką krajobrazy i jednocześnie dynamicznie rozwijające się kurorty, a przede wszystkim wielkie dziedzictwo historyczne, tworzą wspaniałe połączenie, przyciągające na półwysep miłośników podróży, odpoczynku, a także nieruchomości.

Subskrypcja newslettera