Pytania i odpowiedzi dotyczące zakupu nieruchomości w Grecji przez firmę Grekodom

Jaki jest wymiar dodatkowych wydatków, związanych z nabyciem w Grecji nieruchomości?

 

Wydatki, opłacane przez klienta:

  • Finansowe wynagrodzenie prawnika stanowi 1,5% wartości nieruchomości, wskazanej w umowie kupna-sprzedaży, plus VAT 23%.

  • Usługa notariusza wynosi zwykle 1,5% wartości nieruchomości, wskazanej w umowie kupna-sprzedaży, plus VAT 23%.

  • Podatek od otrzymania prawa własności zależy od roku wydania pozwolenia na budowę:

а) jeśli pozwolenie wydane było do 2006 roku, to podatek stanowi 3% od katastralnej wartości obiektu;

b) jeśli pozwolenie wydane było po 2006 roku, to podatek stanowi 23% od katastralnej wartości obiektu.

 

Rejestracja nieruchomości w rejestrze to kwota 0,5% od wartości obiektu.

  • Koszt usług firmy nie jest wliczony w cenę nieruchomości i wynosi 2% od faktycznej wartości obiektu, plus VAT 23%.

 

Czy na stronie www widnieje rzeczywista cena nieruchomości?

 

Usługi firmy Grekodom Development stanowią 2% rzeczywistej wartości nieruchomości (plus VAT).

Stanowi to ogólnie przyjętą stawkę firm działających w branży nieruchomości w Grecji. Klient płaci ją kilkoma transzami (przy podpisaniu umowy przedwstępnej, a następnie przy podpisaniu umowy ostatecznej). Ceny na stronie www nie uwzględniają tej opłaty, widnieją tam bowiem jedynie kwoty podane przez sprzedających/inwestorów. Klient ma możliwość targowania się z właścicielem nieruchomości (targowanie się zawsze i wszędzie jest w Grecji nieodłącznym elementem towarzyszącym transakcjom kupna-sprzedaży), co potwierdza uczciwość naszej firmy.

Ponadto kupujący ma zawsze możliwość porównania cen z propozycjami innych firm działających na rynku - my zaś gwarantujemy, że nasze ceny są poniżej minimalnych o 10%. Jest to możliwe dzięki temu, że na drodze pomiędzy sprzedającym, a kupującym nie korzystamy z usług pośredników.

 

Czy greckie banki przyznają kredyty hipoteczne obywatelom obcych państw? Jeżeli tak, to na jakich warunkach?

 

Istnieją banki przyznające kredyty obywatelom zagranicznym. Są to głównie filie banków rosyjskich. Większość z nich, w procesie decyzji o przyznaniu kredytu na zakup nieruchomości bierze pod uwagę zobowiązania finansowe jakie klient posiada w Rosji, w tym zobowiązania hipoteczne, kredyty osobiste, oraz zobowiązania alimentacyjne. Wymagają także potwierdzenia posiadania źródła dochodu, takich jak zaświadczenie o zarobkach, lokatach, dochodach osiąganych z inwestycji. Czas kredytowania wynosi do 10 lat, przy stawce do 9% w skali roku.

 

Czy istnieje coroczny podatek od nieruchomości?

Od września 2011 roku, w Grecji obowiązuje coroczny podatek od posiadanej nieruchomości. Jego rozmiar kształtuje się biorąc pod uwagę powierzchnię obiektu oraz rejon jej położenia. Podatek pobierany jest od właściciela, nie dzierżawców, a jego kwotę dolicza się do rachunków za elektryczność (przychodzących pocztą). Łączna kwota podatku wynosi od 160 do 1000 € rocznie.

 

Jakie regiony Grecji cieszą się największą popularnością wśród klientów z krajów Europy?

 

Obecnie największą popularnością wśród klientów cieszy się półwysep Chalkidiki, głównie ze względu na czystość morza i plaż. Eksperci oceniają ten region jako najbardziej perspektywiczny w stosunku do relacji ceny z jakością. Wśród najbardziej atrakcyjnych propozycji znajdują się nieruchomości położone “na trzecim palcu” półwyspu Chalkidiki, na Athos. Miejsce to wprost zadziwia wspaniałą przyrodą i niepowtarzalnym klimatem.

Wśród pozostałych, nie mniej popularnych pod kątem zainteresowania nieruchomościami regionów Grecji, znajdują się miasta Saloniki i Ateny.

Któż bowiem nie chciałby mieć własnego lokum w samym centrum kulturalnym i biznesowym starożytnej Hellady, w dodatku z widokiem na najstarsze zabytki starożytnej cywilizacji, pamiętające Grecję sprzed tysięcy lat?

Greckie wyspy już dawno temu spodobały się turystom z Anglii, Niemiec, Francji, Włoch, Rosji.

Największą wyspą Grecji jest Kreta, miejsce owiane przez legendy i mity, zniewalające naturalnym pięknem i unikalnym charakterem: górskie pejzaże, wąwozy z gęstymi lasami, stare pomniki, plaże ze śnieżnobiałym piaskiem. To właśnie tutaj, wiele tysiącleci wcześniej, narodziła się europejska cywilizacja. Dzisiejsza Kreta stanowi jedno z najbardziej popularnych i najlepszych uzdrowisk na świecie. Dzięki temu jest niezwykle atrakcyjna na rynku nieruchomośći.

 

Jakie dokumenty są niezbędne, by kupić w Grecji nieruchomość?

Zestaw dokumentów wymaganych do zakupu nieruchomości jest niewielki i prosty:

  • aktualny paszport/dowód osobisty

  • dokument, potwierdzający miejsce zameldowania (dowód osobisty);

  • zaświadczenie z miejsca pracy, potwierdzające posiadanie zatrudnienia;

  • kopia deklaracji podatkowej (PIT), lub inny dokument o dochodach, informacja z banku o stanie konta. Kwota wskazana w wysokości dochodów może być obojętna i nie koreluje ona w żaden sposób z wartością nieruchomości. Jest to jedynie informacja niezbędna do przygotowania NIP.

 

Jaki jest minimalny termin, w trakcie którego można przeprowadzić procedurę nabycia nieruchomości i otrzymać stosowne dokumenty?

 

Na początku kupujący musi otrzymać NIP i otworzyć konto w banku, co możliwe jest do załatwienia w przeciągu kilku godzin. Następnie prawnik musi sprawdzić stan danej nieruchomości, co zajmuje zwykle kilku dni. W przypadku nabycia ziemi lub obiektów takich jak np. hotel, procedura może potrwać nieco dłużej.

Jeśli klient jest zdecydowany na zapłacenie pełnej kwoty wartości nieruchomości od razu, podpisywana jest umowa o przeniesieniu praw własności. Wszystkie dokumenty przekazywane są następnie do rejestru właścicieli nieruchomości. Wydanie świadectwa stwierdzającego prawo własności następuje w ciągu 5 dni roboczych.

Jest więc możliwość załatwienia całej procedury w przeciągu 7 dni roboczych, o ile nie nastąpią okoliczności, które mogą to przedłużyć, np. niemożność zapłacenia przez klienta jednorazowo całej kwoty lub konieczność dodatkowej weryfikacji.

 

Czy można przez Państwa firmę oddać nabytą nieruchomość w dzierżawę?

Tak, nasza firma świadczy także i takie usługi. Możemy pomóc znaleźć klientów do dzierżawy własności klienta, zapewniając mu w ten sposób otrzymywanie stałego dochodu.

 

Jakie, wymagane prawem w Grecji, warunki musi spełnić klient pragnący wynająć kupioną nieruchomość?

 

Wszyscy pragnący wynająć kupione mieszkania, powinni posiadać pozwolenie organizacji turystycznej do wynajmu w terminie do 30 dni, a przy wynajęciu na ponad 30 dni pozwolenie nie jest potrzebne. Z klientem chcącym wynająć swój lokal zawierana jest umowa. Z otrzymanego zysku płaci się podatek: przy zysku z wynajęcia do 12.000 € podatek wynosi 10%, z zysku od 12.000 do 60.000 podatek wynosi 30%. Przy kwocie wynoszącej ponad 60.000 € - podatek od zysku wynosi 40%.

 

Czy istnieją tzw. haczyki, bądź kruczki prawne przy kupnie nieruchomości, które mogą być nieznane potencjalnemu klientowi?

Proces kupna nieruchomości w Grecji jest maksymalnie “przezroczysty” i prosty. Prawnik sprawdzający wszelkie dokumenty i towarzyszący klientowi w całym procesie nabycia nieruchomości jest gwarantem, że klienta nie spotkają żadne niechciane niespodzianki. 

Subskrypcja newslettera